Najlepsze i najgorsze aktywności dla osób ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli cierpisz na nadciśnienie, miażdżycę i inne choroby serca, warto, żebyś wiedział, które ćwiczenia powinieneś wykonywać, a które są dla Ciebie kategorycznie zakazane. 

Schorzenia sercowo-naczyniowe

Choroby związane z układem sercowo-naczyniowym mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób, które dotychczas nie zajmowały się zdrową dietą czy aktywnością fizyczną. Zmiany w sposobie funkcjonowania w przypadku zachorowania na którąś z poniższych chorób są więc konieczne, a samo dostarczanie do organizmu kwasu foliowego, choć oczywiście jest już olbrzymim plusem, może nie wystarczyć.

Choroby te polegają na zaburzeniu pracy serca i układu naczyń krwionośnych. Część z nich spowodowana jest m.in. niedokrwieniem, jak np. udar mózgu czy choroby naczyń obwodowych. Wśród innych chorób, na które powinno się zwrócić uwagę przy wyborze ćwiczeń, są: nadciśnienie, niedokrwienie bądź niewydolność serca, kardiomiopatia, zapalenie mięśnia sercowego, choroba naczyń mózgowych, udar, choroba naczyń obwodowych, tętniak, zakrzepica żylna itd.

Kwestia wieku

Zanim przejdziemy do ćwiczeń, warto wspomnieć, że poniższe zestawienie nie omija seniorów. Wprost przeciwnie. Jest ono tak skonstruowane, aby i oni mogli się w nim odnaleźć. Ponadto należy pamiętać, że aktywność fizyczna nie jest wcale przeznaczona tylko dla młodych organizmów, a wręcz osoby starsze tym bardziej powinny się nią wykazywać. Nawet jeśli nie będą w stanie wykonać poszczególnych ćwiczeń, mogą zorientować się również w prostszych sprawnościach, jak chociażby chodzenie o kijkach, a nawet zwykły spacer, ćwiczenia rehabilitacyjne, rozciąganie czy joga – wszystkie zdecydowanie poprawią stan zdrowia osób w podeszłym wieku.

Ćwiczenia niezalecane

Zacznijmy od tego, co w przypadku osób cierpiących na schorzenia sercowo-naczyniowe jest niewskazane. Średnio przyjmuje się, że tętno nie powinno przekraczać 70% tętna maksymalnego. Ćwiczenia powinny odbywać się regularnie, w pewnych odstępach czasowych, np. po pół godziny, od dwóch do trzech razy w tygodniu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na trening siłowy, musimy pamiętać, że diametralnie może on podnieść tętno, dlatego nie należy przesadzać z obciążeniem. Ciężary nie powinny osiągać wagi większej aniżeli 20% ogólnej masy ciała na nogi oraz 40% na ręce. Ćwiczenie może składać się najwyżej z trzech serii po sześć powtórzeń.

Zasadniczo jednak niewskazane są ćwiczenia statyczne i izometryczne (np. plank, czyli osławiona deska) oraz właśnie trening siłowy, którego celem jest wzmacnianie mięśni np. poprzez podnoszenie ciężarów.

Ćwiczenia zalecane

Do ćwiczeń, które zdecydowanie poprawią zdrowie pacjenta, a zarazem są rekomendowane przez specjalistów, zalicza się:

  • spacery – w tym nordic walking; dobrym wyborem będzie również przemieszczanie się po mieście pieszo, korzystanie ze schodów zamiast z windy itd. Według WHO każdy powinien robić dziennie po 10 000 kroków;
  • joga i rozciąganie;
  • pływanie;
  • jazda na rowerze.

Szczególnie warto ćwiczyć na świeżym powietrzu, co pozwala lepiej dotlenić organizm. Oczywiście siłownia również będzie dobrym wyborem, jednakże spacer po lesie przyniesie więcej korzyści dla organizmu, aniżeli rowerek w przepoconej i klimatyzowanej siłowni.

Zdj. główne: Danielle Cerullo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Drewniana elewacja – naturalny urok w architekturze
Drewniana elewacja – naturalny urok w architekturze
Drewno to materiał, który od lat cieszy się popularnością w budownictwie. Jego naturalne piękno, trwałość i ekologiczność sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie drewna w swoich projektach architektonicznych. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są zalety drewnianej elewacji, jakie gatunki drewna można stosować oraz jak dbać o drewniane elewacje.
Traktor ogrodowy: Potężne narzędzie do pielęgnacji zieleni
Traktor ogrodowy: Potężne narzędzie do pielęgnacji zieleni
Traktor ogrodowy - siła i precyzja w pielęgnacji zieleni. Odkryj potężne narzędzie, które ułatwi pracę w Twoim ogrodzie!
Jak odpowiedzialne zarządzanie odpadami medycznymi może przyczynić się do ochrony środowiska?
Jak odpowiedzialne zarządzanie odpadami medycznymi może przyczynić się do ochrony środowiska?
Dowiedz się, jak odpowiednie zarządzanie odpadami medycznymi przyczynia się do ochrony środowiska. Przeanalizuj kwestie związane z segregowaniem i recyklingiem w medycynie.