Jak prawidłowo przechowywać letnie buty, aby się nie zniszczyły?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesień to czas porządków, szczególnie w kwestii przygotowania zmiany ubioru sezonowego. Jednym z nieodłącznych elementów takich porządków jest schowanie letniego obuwia. 

Dlaczego warto zadbać o prawidłowe warunki przechowywania obuwia?

Podobnie jak w przypadku użytkowania obuwia, tak samo w kontekście przechowywania go należy zadbać o prawidłowe warunki. Dzięki temu buty nie zniszczą się i będą dłużej służyć. Każda para butów powinna mieć swoje miejsce, a w zależności od tworzywa wykonania powinna być przechowywana w odpowiedniej temperaturze i pomieszczeniu o niskim poziomie wilgotności powietrza. Właśnie dlatego nie zawsze dobrym pomysłem jest trzymanie letniego obuwia w piwnicy lub garażu. Nawet zabezpieczone w kartonie czy w worku mogą złapać wilgoć i zacząć się psuć czy gnić. Najlepszym miejscem do przechowywania obuwia są szafy w mieszkaniu. Na ich dnie buty umieszczone w kartonach czy specjalnych plastikowych pojemnikach nie ulegną zgnieceniu, zmoczeniu czy pęknięciu.

Jak przygotować buty na zimę?

Pierwszym etapem pakowania letniego obuwia jest jego wyczyszczenie. Przed umyciem wszystkich butów warto dokładnie przeczytać metki, może się okazać, że część z nich można bezpiecznie wrzucić do pralki. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu i wysiłku. Buty najlepiej suszyć w mieszkaniu. Umieszczenie ich na słońcu może sprawić, że się zniszczą lub skurczą. Po wyschnięciu obuwie można spakować do odpowiednich pojemników. Buty, które wymagają ręcznego czyszczenia, należy potraktować odpowiednimi środkami chemicznymi, które nie zniszczą materiału. Szczególną uwagę należy poświęcić butom wykonanym ze skóry czy zamszu. Po oczyszczeniu wszystkich butów można także poddać je procesowi konserwacji. Dzięki użyciu odpowiednich środków konserwujących oraz specjalnych szczotek buty będą dłużej estetyczne, odporne na zmienne warunki, a także zachowają kolor i wygląd, jakie miały przy zakupie.

Jak przechowywać obuwie?

Ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić uwagę w czasie pakowania butów na okres zimy, jest znalezienie im odpowiedniego miejsca w mieszkaniu. Wiadomo już, że najlepiej sprawdzą się szafy, specjalne szafki do butów czy nawet pufy. Aby zachować ten sam wygląd butów, nie zgnieść ich ani nie zniszczyć w czasie przechowywania, warto zaopatrzyć się w specjalne pojemniki. Dzięki temu w szafie będzie można zachować porządek, zabezpieczyć buty i odpowiednio je posortować. Adidasy i trampki można trzymać w jednym opakowaniu. Balerinki, mokasyny i buty typu slip-on można przechowywać razem. Klapki i japonki wykonane z tworzywa sztucznego można zapakować w worki i ułożyć je na pojemnikach z resztą butów. Specjalnej uwagi wymagają szpilki i buty na obcasie. Do ich przechowywania warto kupić specjalne uchwyty i wkładki czy prawidła do butów, które zapobiegną ich odkształceniu.

Zdjęcie główne: Jakob Owens/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wypełniacze z kwasem hialuronowym wpływają na poprawę kondycji skóry?
Jak wypełniacze z kwasem hialuronowym wpływają na poprawę kondycji skóry?
Dowiedz się, jak wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego mogą odmienić twoją skórę, podkreślając jej młodzieńczą jędrność oraz sprężystość.
Jak dobrać słuchawki do komputera?
Jak dobrać słuchawki do komputera?
Jak dobrać słuchawki do komputera? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru idealnego modelu!
Motoryzacja: Ewolucja technologii i przyszłość mobilności
Motoryzacja: Ewolucja technologii i przyszłość mobilności
Motoryzacja od długiego czasu stanowi istotny element naszego codziennego życia. Przyjrzymy się rozwojowi motoryzacji.