Charakterystyczna moda z drugiej połowy XX wieku powraca. Wkrada się do pracowni projektantów mody i wnętrz. Jakie są jej główne wyznaczniki?
Styl retro czerpie inspiracje z mody panującej we wnętrzach lat 50., 60. i 70. Ubiegłego wieku. Dla jednych synonim kiczu i relatywnie niedawno minionej epoki. Dla drugich źródło inspiracji w aranżacji wnętrz. Czego nie może zabraknąć we wnętrzach o charakterze retro?
Styl retro w Polsce kojarzy się różnie. Bywa, że jest on niedawnym wspomnieniem wnętrz w blokach z wielkiej płyty, naszych rodziców i dziadków. Negatywne konotacje wzmocnione są pamięcią o czasach kiedy w sklepach nic nie było. Wnętrza aranżowane były tym, co akurat udało się kupić. Tak, aby każdy z domowników miał swój kąt i miejsce do przechowywania.
Styl lat 50. 60. I 70. nie był zły. Lekkie, niskie meble, wygodne kanapy i fotele, żywe kolory i praktyczne rozwiązania. W dzisiejszych mieszkaniach możemy z powodzeniem wykorzystać motywy i patenty rodem z tamtych lat.
Czym powinien charakteryzować się salon w stylu retro? Z powodzeniem możemy wykorzystać w nim lekkie, niewysokie meble. Niekoniecznie meblościanki. Przeszklone witryny, komody na nóżkach, meble pokryte okleiną drewnopodobną o wysokim połysku. Modnym, wygodnym i mieszczącym się nawet w niewielkiej przestrzeni elementem z tamtych czasów są kanapy, wersalki i fotele. Bardzo często były to meble na nóżkach, pokryte kolorowym obiciem albo narzucone pledem.
Nieodzownym elementem salonu jest stół z krzesłami. Klasyczny prostokątny albo okrągły stół – koniecznie z szybą na wierzchu blatu. Lekkie, drewniane krzesła idealnie dopełnią komplet. We wnętrzach z minionej epoki znajdowały się także ławy. Nawet dziś znajdziemy w Ikei składaną, praktyczną ławę do salonu. Takie rozwiązanie sprawdza się w małych mieszkaniach, kiedy na co dzień nie mamy miejsca na stół. Ława jest rozwiązaniem na specjalne okazje.
Kuchnia w stylu retro może być pomysłem na aranżację niewyremontowanej kuchni w wynajmowanym mieszkaniu. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami starych mebli kuchennych, kafli i AGD, a remont nie wchodzi w grę – retro jest naszym sprzymierzeńcem. To, czego nie uda się skutecznie zakryć, trzeba uwypuklić. Dodać obrazy, zasłony i ceraty w stylu retro, pomalować ściany na odważne kolory. Przez wspomniane trzy dekady w modzie były również lamperie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby również nową przestrzeń zaaranżować w stylu lat 60. Producenci AGD oferują piekarniki, piecyki i lodówki, które wyraźnie nawiązują do tamtego stylu. Jeżeli marzy nam się kuchnia późnego, amerykańskiego pin-up możemy stworzyć ją od podstaw.
U aranżacji retro łazienki pomoże nam szeroki wybór glazury i ceramiki. Możemy postawić na kafle w pstrokate kolory, geometryczne wzory. W bezpieczniejszej opcji możemy wybrać dedykowaną do łazienek tapetę z charakterystycznym wzorem. Świetnym uzupełnieniem łazienki w stylu retro będzie wanna na nóżkach, finezyjne meble i armatura kształtem nawiązująca do poprzedniej epoki.
Styl retro we wnętrzach możemy stworzyć także dzięki zastosowaniu odpowiednich dodatków. Ściany nawiązujące do stylu vintage powinny być pomalowane na mocne kolory, zawierać geometryczne lub roślinne wzory. Jeżeli nie chcemy ingerować w wygląd ścian, taką samą kolorystykę i wzory możemy wprowadzić za pomocą poduszek, dywanów, obrusów i zasłon.
Nieodzownym elementem dekoracyjnym mieszkań retro są metalowe kwietniki. Bardzo popularne były te od podłogi do sufitu. Nie obejdzie się także bez stylowych gazetników i porcelitu. Warto rozważyć również zakup obrazów i grafik. Oprawione plakaty, z hasłami rodem z PRL-u kupimy za niewielkie pieniądze w wielu internetowych sklepach.
Zdjęcie główne: FollowTheFlow/Adobe Stock