Czym charakteryzuje się P2P?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli pobieraliście kiedyś pliki z Internetu, to mogło tak się zdarzyć, że nawet o tym nie wiedząc, korzystaliście z protokołu peer-to-peer lub w skrócie P2P. Czym charakteryzuje się taka sieć i na co warto zwrócić uwagę podczas pobierania plików za jej pomocą?

Początki P2P

Gdy w latach 90. zaczęła gwałtownie wzrastać ilość abonentów korzystających z sieci, problemem zaczęła być ich mała przepustowość. Centralne serwery po prostu nie wyrabiały z tak dużą ilością użytkowników. 

Scentralizowany internet ułatwiał jednak kontrolę nad rozpowszechnianiem materiałów objętych prawem autorskim. Ta cenzura internetu była związana między innymi z jego komercjalizacją, a także wzrostem zainteresowania na utwory w formacie MP3. Publikowanie ich w internecie nie było możliwe ze względu na algorytmy, które od razu je wyłapywały i usuwały.

W 1999 roku pojawiła się pierwsza aplikacja, która korzystała z protokołu peer-to-peer do wymiany plików – Napster. Umożliwiała ona udostępnianie zasobów swojego komputera innym użytkownikom, a także pobieranie plików od innych. Wśród nich znajdowały się na przykład popularne piosenki, które można było pobrać wyłącznie w tej sieci. Wiązało się to z łamaniem praw autorskich, z tego też powodu kilka lat później Napster przekształcił się w serwis do zakupu piosenek.

Jak działa P2P?

W sieci peer-to-peer wszystkie urządzenia są równe w hierarchii. Oznacza to, że nie istnieje centralny serwer, który zarządza pozostałymi urządzeniami. Każdy komputer działa jako host z identycznymi uprawnieniami. Dzięki temu można w procesie wymiany informacji jednocześnie pełnić funkcję pobierającego pliki oraz udostępniającego.

Aby korzystać z zasobów sieci peer-to-peer, należy pobrać odpowiedni program. Aby móc pobrać pliki od wybranego hosta, musi być on aktywny. Gdy wyłączy komputer, udostępnianie plików zostanie przerwane.

Sieć peer-to-peer dzieli się na dwa rodzaje:

  • z centralnym serwerem – Jest to komputer, na którym zapisywane są informacje o plikach oraz hostach podłączonych do niego. Często spełnia on rolę udostępniającego czat lub inne usługi wszystkim użytkownikom podłączonym do tej samej sieci peer-to-peer;
  • bez centralnego serwera – W takim przypadku nie mamy możliwości wyświetlenia listy użytkowników, którzy są podłączeni do sieci, przeszukiwania bazy plików czy korzystania z innych, dodatkowych usług. 

Jakie są zalety sieci P2P?

Sieci peer-to-peer mają wiele zalet, które odróżniają je od tradycyjnej sieci internetowej. Przede wszystkim łatwość uruchomienia: nie ma potrzeby tworzenia skomplikowanej infrastruktury serwerowej. Możemy być także pewni, że sieć będzie działać ciągle, ponieważ awaria jednego z serwerów nie skutkuje przerwaniem dostępu do sieci.

Takie połączenie jest również bezpieczne, ponieważ jest odporne na klasyczne ataki typu DDOS. Sieć peer-to-peer jest również prosta w obsłudze, a jej koszty wdrożenia i utrzymania są bardzo niskie.

Uwaga na prawa autorskie

Korzystając z sieci peer-to-peer, powinniśmy wystrzegać się plików, które łamią prawa autorskie. Nie dość, że łamie się w ten sposób prawo, nie tylko pobierając, ale i udostępniając takie pliki, to może się zdarzyć tak, że będą one zawierały złośliwe oprogramowanie, które może przejąć kontrolę nad naszym komputerem. Sieć peer-to-peer najlepiej wykorzystywać do pobierania plików z oficjalnych stron producentów. Dla przykładu, za pomocą tej sieci możemy pobrać dystrybucje Linuxa.

Zdjęcie główne: pixabay.com/GraphicsSC

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak naturalne suplementy i peptydy mogą wspomagać życie intymne
Jak naturalne suplementy i peptydy mogą wspomagać życie intymne
Odkryj, jak suplementy diety i peptydy mogą poprawić jakość Twojego życia seksualnego przez naturalne wzmacnianie zdrowia i wydajności.
Kulinarna przygoda: Eksperymentuj w kuchni i odkrywaj nowe smaki jako hobby
Kulinarna przygoda: Eksperymentuj w kuchni i odkrywaj nowe smaki jako hobby
Kuchnia to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale również fascynujące hobby, które pozwala nam eksperymentować z różnymi składnikami, technikami i odkrywać nowe smaki. Gotowanie staje się kreatywną przygodą, która pozwala nam wyrazić naszą pasję do jedzenia i delektować się wyjątkowymi potrawami.
Olej silnikowy w samochodzie – dlaczego jest niezbędny?
Olej silnikowy w samochodzie – dlaczego jest niezbędny?
Bez oleju silnikowego samochód nie mógłby jeździć, a eksploatacja silnika byłaby niemożliwa.