W obliczu ogromnego wyboru materacy na rynku użytkownik ma dziś problem z oceną, który model wart jest zakupu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca? Jak wybrać materac, który zapewni Ci solidne podparcie w czasie snu, a jednocześnie będzie wytrzymały i bezpieczny dla zdrowia?
Niezależnie od rodzaju, każdy materac powinien spełniać kilka wymogów: być o co najmniej 20 cm dłuższy niż Twój wzrost, mieć minimalną szerokość 80 cm – w przypadku łóżka jednoosobowego – lub 160 cm – w przypadku dwuosobowego. Optymalne wymiary materaca zależą też od wymiarów ramy łóżka. Jeśli wynoszą one 79 cm × 201 cm, materac powinien mieć standardowe wymiary 80 cm × 200 cm. Jeśli jednak różnica wynosi 2 cm i więcej, trzeba będzie pomyśleć o zakupie materaca na wymiar. Na rynku są dostępne dwuosobowe materace o szerokości 140 cm, ale jeśli dzielisz łóżko z drugą osobą, lepiej nabyć materac o szerokości 160 cm.
Nikt nie wie, z czego wykonano tani materac od nieznanego producenta. Ponadto niektóre materiały syntetyczne potrafią na przestrzeni wielu lat wydzielać substancje toksyczne. Przy wyborze materaca pamiętaj, że nieprzyjemny „chemiczny” zapach to wyraźny sygnał, że wyrób nie jest obojętny dla zdrowia.
Czasem do produkcji materacy wykorzystuje się tworzywa, które mogą wywoływać alergię, na przykład wełnę. Jeśli jesteś alergikiem, lepiej nie ryzykuj i wybierz model z hipoalergicznym syntetycznym wypełnieniem. Ważne jest także, żeby materac oddychał. W przeciwnym razie stanie się źródłem bakterii. Najlepsze materace dla alergików wykonane są ze sztucznego lub naturalnego lateksu, a także z pianki termoelastycznej, która dostosowuje się do kształtu ciała, podtrzymuje kręgosłup i często ma w sobie substancje bakteriobójcze.
Lekarze są zdania, że starsi ludzie nie powinni spać na zbyt twardych materacach, gdyż mogą się przyczyniać do bólu w kręgosłupie i zaburzeń krążenia krwi. Osobom cierpiącym na bóle w lędźwiach rekomendują spać na miękkim materacu, a przy bólach w górnym odcinku kręgosłupa zalecają twardszy materac.
Materace bezsprężynowe skrywają w sobie monoblok pianki lub mają wielowarstwową konstrukcję. W ich produkcji szerokie zastosowanie mają innowacyjne materiały – MemoryFoam, wkładka kokosowa i naturalny lateks. Bezsprężynowe materace dostosowują się do kształtu ciała użytkownika, nie przenoszą żadnych drgań, dzięki czemu są najlepszym rozwiązaniem, jeśli dzielisz łóżko z drugą osobą.
Materace sprężynowe dzielone są tradycyjnie na bonellowe i kieszeniowe. W materacach bonellowych sprężyny połączone są ze sobą drutem i tworzą siatkę, przez co są jednakowo twarde na całej powierzchni. Tego rodzaju materac sprawdzi się na jednoosobowym łóżku, jest natomiast kiepskim wyborem, jeśli dzielisz łóżko z drugą osobą, bo wykorzystywane w nim sprężyny łatwo rozprowadzają drgania. W materacach kieszeniowych sprężyny umieszczone są w specjalnych kieszeniach, które pomagają w odpowiednim ułożeniu ciała podczas snu, dzięki czemu to lepszy wybór niż materac bonellowy.
Materace charakteryzują się różnym stopniem twardości, od H1 do H4. Te pierwsze przeznaczone są dla osób o wadze nieprzekraczającej 60 kg, te ostatnie polecane są dla osób o wadze powyżej 100 kg. Jeśli jednak ważysz niecałe 60 kg, a masz wrażenie, że materac H1 jest zbyt miękki, nie wahaj się wypróbować tych oznaczonych symbolami H2 czy H3. Pamiętaj, Twoje odczucia są najważniejsze!
Zdj. główne: Filmreal Studio/unsplash.com